Obraz s letnou lúkou darovali deti hospicu

Žiaci do obrazu Zázraky sa dejú zakomponovali svoje momentálne nápady a pozitívnu energiu. Maľovali metlami aj zubnými kefkami.

Autor: Jana Černáková

deti hospicu

NITRA. Vianočný dar – obraz pestrej letnej lúky – včera /19.12.2014/ odovzdali v hospici sv. Bernadetky v brezovom hájiku v Nitre. Je spoločným dielom dobrovoľníkov Základnej školy Nábrežie mládeže v Nitre. Vytvorilo ho zhruba 50 žiakov od prvákov až po deviatakov, maľovali aj predškoláci, budúci prváčikovia školy. Pracovali na ňom už od mája pod vedením Kataríny Borguľovej, špeciálnej pedagogičky školy.

Maľovali na tráve
„Obraz sme nazvali Zázraky sa dejú. V procese tvorby žiaci vymýšľali rôzne ďalšie „podnázvy“ – Lúka detí z Nábrežia, Krása kvetov, Love is in air a podobne,“ hovorí Katarína Borguľová, autorka myšlienky vzniku obrazu.
„Dielo začalo vznikať počas workshopu intuitívnej maľby, ktorý u nás viedla slovinská výtvarníčka Petra Ploj. Naše spontánne nápady sme maľovali všetkým možným – okrem štetcov aj kefami, metlami a zubnými kefkami. Podstatné bolo, aby sme ako autori diel počas ich tvorby mali dobrú náladu a aby sme do nich preniesli našu pozitívnu energiu. Takto vznikol aj tento spoločný obraz lúky, k jeho téme nás inšpirovalo aj to, že sa maľoval rovno na tráve. Rozhodli sme sa ho darovať hospicu. Myšlienku som deťom podsunula ja. Netreba sa ďaleko obzerať, vždy možno potešiť ľudí, ktorí sú blízko nás.“

Zázraky sa dejú
Obraz mesiac visel na chodbe školy a žiaci mohli naň čokoľvek pozitívne namaľovať. Katarínu Borguľovú príjemne prekvapilo, že sa zapájali aj starší chlapci či deti, ktoré boli považované za problémové. Žiaci mali akýsi rešpekt k myšlienke projektu a k obrazu sa správali s úctou. Dnes ho okrem farieb zdobia napríklad gombičky a farebné skielka, v letnej lúke vidieť rôzne druhy kvetov, motýle, mušky, srdiečka aj kolibríka.
„Fotografia diela bola tiež na internete, na stránke nášho školského preventívno-výchovného programu Osmička, ktorý podporuje osem typov inteligencie – matematicko-logickú, jazykovo-verbálnu, pohybovú a podobne. Obraz je vlastne skĺbením priestorovo-vizuálnej, sociálnej a zároveň vnútroosobnostnej inteligencie. Deti mohli svojimi pripomienkami dielo dotvoriť aj takto virtuálne – ich návrhy som doma domaľovala a výsledok som opäť zavesila na internet,“ hovorí Borguľová.
Počas tvorby obrazu sa špeciálna pedagogička s deťmi veľa rozprávala. Zaoberali sa svojimi pocitmi i schopnosťou empatie, zamýšľali sa nad tým, že nie každý človek je šťastný a že niekedy ku šťastiu stačí len zdravie. „Obraz sme nakoniec nie náhodne nazvali Zázraky sa dejú. Veríme, že do priestorov hospicu vnesie svetielko nádeje a aspoň kúsok pozitívnej energie, s akou sme ho tvorili,“ dodáva učiteľka k dielu, ktoré považuje za jeden z najkrajších projektov Osmičky.