Čo máme nové?

Naši dobrovoľníci majú „Srdce na dlani“

pridal: hospicnitra | dátum: 16. 11. 2023 | kategória:

Dňa 14. novembra 2023 sa v Nitrianskej synagóge uskutočnil ďalší ročník oceňovania dobrovoľníkov pod názvom „Srdce na dlani“. Medzi nominovanými v kategórii sociálna a zdravotná oblast boli aj naši dvaja drahí dobrovoľníci naši Mária Ujlacká a Timothy Keys, ktorým srdečne gratulujeme a ďakujeme im za ich službu. Obaja sú členovia organizácie Maltézska pomoc Slovensko.

Cenu získal dobrovoľník Timothy, je to 32-ročný rodák z Kalifornie, ktorý si našiel svoj druhý domov v Nitre, kde si založil rodinu. Po traumatických skúsenostiach z misie v Iraku hľadal spôsob, ako ťaživé vojnové spomienky potlačiť do zabudnutia. Preto sa rozhodol ako dobrovoľník pôsobiť v Hospici. Timothy má silný vzťah k prírode a cit pre poriadok, preto svoje pôsobenie zameral na úpravu a udržiavanie hospicového areálu. Svoje zručnosti uplatňuje v záhrade a vďaka skúsenostiam vždy odhadne správny čas, kedy treba pokosiť trávu, spíliť a upratať konáre, vytrhať burinu, pozametať či pohrabať spadnuté lístie. Okrem toho ochotne pomáha aj pri organizovaní rôznych podujatí pre klientov hospicu a ich rodinných príslušníkov, či pri získavaní finančných prostriedkov na jeho fungovanie.

Mária je 82-ročná učiteľka na dôchodku, ktorá je stále aktívna a má rada spoločnosť. Pre dobrovoľníctvo v Hospici sarozhodla ako obetu za svojho manžela, ktorý tu zomrel. Za sedem rokov pôsobenia v Hospici odpracovala 841 hodín dobrovoľníckej práce službou na vrátnici, kde usmerňovala návštevy pacientov. Marika, ako ju volajú, má pekný vzťah so zamestnancami hospicu, vždy si ju uctia kávičkou, koláčikom alebo niečím drobným sladkým. Rada sa s nimi ako aj s príbuznými porozpráva, vypočuje, poradí. Marika je najstaršou dobrovoľníčkou hospicu a je veľkým vzorom pre mladých, ako nezištne, len pre dobrý pocit, slúžiť iným.